За један тазе блог ова тема изгледа „с неба па у ребра“ 🙂 Међутим, прошло је довољно времена од почетка мог експеримента – коришћења Андроид телефона без Гуглових апликација – да бих могао да опишем своје искуство.
Увод или зашто желим да користим Андроид без Гугл апликација
Што се тиче омиљених нам играчки – телефона, на данашњем тржишту не влада превелика разноврсност. Избор се своди на Андроид и ИОС (енг. iOS), с тим што Андроид има велики број нијанси (зависно од произвођача мобилног телефона). Да не грешим душу постоје још неки пројекти и идеје које чекају своју прилику и чим се то деси, један такав уређај ће се сигурно наћи у мојим рукама 🙂
Шта се све подразумева и очекује (узима здраво за готово) од једног паметног Андроид уређаја? Пре свега бих ту истакао један процес – синхронизација! У подешавањима додате свој Гугл налог и почев од тог тренутка се стално размењују подаци између вашег телефона и удаљеног Гугловог(их) сервера. Сихнронизација сама по себи није лоша, податке, типа контакти, слике које направите, поруке е-поште, календар, коришћене апликације, имате сачуване негде у „облаку“ и приликом промене телефона довољно је само додати онај исти налог и све је већ ту…
Намеће се питање – Шта те компаније, у овом случају Гугл, раде са нашим подацима?! Део одговора се крије у оним „Условима коришћења“ које ретко ко чита, па ни ја. Други део може се пронаћи у бројим текстовима, новинским чланцима, форумима, да не набрајам сад сва могућа места. Не бих да сад залазим у „теорије завере„, јер то свакако нису већ реалност – Велики брат стално гледа, прати и што је најстрашније – памти. Приватност је постала луксуз, мада ни луксуз не гарантује уживање у истој.
Да полако приводим крају овај опширни увод. Дакле, желим телефон без Гугла због заштите приватности, желим да сам контролишем своје податке и ништа мање значајно – могу то да спроведем 🙂
Како извести уклањање Гугл апликација
Овај технички део текста није баш за сваког. Потребно је макар мало познавати Андроид како би могли да петљате „испод хаубе“. Једна грешка и може доћи до оштећења телефона. Знам из личног искуства – спржио сам матичну плочу телефона. За почетак да побројим шта је потребно:
- Рутован телефон (предуслов да би могао да се мења софтвер телефона)
- Ром (софтвер за телефон) који долази без инсталираних Гугл апликација (препорука ЛОС).
- Сопствено место на Интернету где би смештали своје податке
- НекстКлауд (енг. NextCloud) – за синхронизацију контаката, календара, белешки… Овај софтвер ме свакодневно изненади својим могућностима.
- Још неколико апликација које су замена за Плеј продавницу (препорука фДроид).
- Подршку можете наћи на иксДА (енг. XDA) форуму.
- Стрпљење да пребродите прелазни период (врло важно).
Поднаслов каже „како извести уклањање…“ али нећу се бавити описивањем самог поступка, већ само наводим шта је потребно!
У новембру сам уклонио све Гугл апликације са телефона са великим узбуђењем. Убрзо након узбуђења уследио је шок! Мали период прилагођавања животу без апликација са Плеј продавнице је био неопходан. Од једном се огроман избор апликација за телефон свео на оно што може да се нађе у ризницама фДроида.
Успем да успешно подесим синхронизацију контаката, календара и белешки са сопственим сервером. За то ми је био потребан НекстКлауд инсталиран на сопственом серверу и апликација дав-икс-5 (енг. davX5). У суштини дав-икс-5 омогућава сихнронизацију, како не би морали да размишљате о ручном пребацивању података. Један савет – на фДроиду апликацију можете преузети бесплатно, док се на Плеј продавници плаћа 😉
Долазе на ред апликације. Нема Вибера, неког канцеларијског пакета… Све оно што сам користио раније. Део тих апликација могуће је пронаћи на фДроиду. ФДроид препоручујем пре свега због безбедности апликација, можете бити сигурни да нема злоћудног кода који петља по вашем телефону. Након малог истраживања откривам и апликацију која омогућује преузимање апликација са Плеј продавнице (ограничено је само на бесплатне, јер не постоји могућност плаћања ван Плеј-а). Зове се Аурора и решила је дилеме око незваничног и анонимног приступа Плеј продавници.
Битна ствар коју овде морам да истакнем, након уклањања Гуглових апликација, батерија телефона траје бар за трећину времена дуже него пре. Телефон сад пуним једном у 2 или 3 дана, зависно од коришћења.
Пошто сам постао власник својих података, пронашао замену за Плеј у виду фДроида и имам могућност незваничног приступа Плеју помоћу Ауроре, покривам бар 90% потреба за мобилним апликацијама. Полако престајем да користим аликације из Плеј продавнице и налазим слободне и бесплатне варијанте. За сад то не могу да сведем на 0. Све у свему, задовољан сам и не размишљам о повратку назад, а ко воли да истражује, нека зна да је могуће 🙂
Затворено за коментаре.