Вордпрес Мултисајт – могућност Вордпреса да за исту инсталацију можете да имате више сајтова ме је тренутно привукла. Водио сам блог на два језика коришћењем додатка за Вордпрес. Додатак је нудио основно превођење садржаја на блогу, док су напредне опције биле доступне у плаћеној верзији. Под напредним опцијама подразумевам УРЛ-ове, ознаке и мета ознаке које за СЕО много значе. Коришћење мултисајт могућности елиминише употребу додатака и омогућава већи степен слободе у оптимизовању Вашег Вордпрес сајта. Мало више о миграцији на Вордпрес мултисајт следи у наставку текста.
Шта је Вордпрес Мултисајт?
За почетак мало теорије. Вордпрес мултисајт представља могућност Вордпресa да више различитих сајтова могу користити исте датотеке (те инсталације) и базу података. Сајтови могу да буду слични по сарджају, али преведени на различите језике. Потом, у оквиру једне компаније за различите ћерке фирме можете имати потпуно одвојене сајтове, или за различите регије, огранке итд. Могућности су неограничене. Најбољи пример примене ове могућности је wordpress.com, место где сваки корисник може да региструје свој налог и покрене блог на изабраном поддомену.
Зашто користити Мултисајт за вишејезичне сајтове?
Неколико година у назад имам двојезични блог – српски и енглески. Међутим коришћење бесплатне верзије било ког додатка који омогућава ову фунцкионалост намеће ограничења. Могућност превођења објаве, ставки у менију и ознака су од прилике границе до којих можете да идете. Енглески текстови су остали са мета ознакама на српском, а то претраживачи не воле превише.
Мало гуглања и дошао сам до сазнања да све ово може да се заобиђе и да додатно СЕО оптимизујем сајт за сваки језик појединачно. Помоћу Вордпрес мултисајт могућности сада могу да преведем и УРЛ-ове за сваку објаву, мета текстове и ознаке за читав блог. Мултисајт је одговарајуће име!
Шта су мане Вордпрес Мултисајта?
До сада су истакнуте добре стране корићења Вордпрес Мултисајта. СЕО оптимизација је веома битна ставка код вођења сваког сајта. Уз низ других, попут одвојеног вођења садржаја за такве сајтове.
Оваква конфигурација намеће и низ условно речено мана. Управљање оваквим сајтовима је сложеније. У суштини дуплира се посао око креирања дизајна сајта. Управаљње додацима је одвојено за сваки сајт појединачно. Намеће се и сложенија структура код корисничких налога на сајту.
Све ово наведено је условно речено мана. Када се схвати чињеница да потпуно исто радите за више сајтова, онда све горе написано не звучи страшно. Након неколико дана прилагођавања на нови модел ништа није чудно и не представља додатни напор у управљању сајтом.
Како омогућити Вордпрес Мултисајт?
Пре него да наставим, једно мало упозорење и препорука. Уколико желите да користите ову могућност Вордпреса, потребно је да проверите да ли ваш хостинг подржава Вордрес Мултисајт конфиграцију. Уколико подржава, само наставите даље са читањем!
Мултисајт подразумевано није омогућен, али изменом датотеке wp-config.php и додавањем следећег садржаја ћете омогућити и покренути подешавање:
/* Multisite */
define( 'WP_ALLOW_MULTISITE', true );
Након измене и освежавања странице поново ћете имати приступ администраторском делу Вордпреса и следи подешавање Мултисајта. Појавиће се нова опција Network Setup у Tools менију. Након тога ћете одабрати опцију Create a network.
Корисник са којим сте пријављени током подешавања постаће супер администратор, односно администратор мреже сајтова. Касније ћете морати да креирате засебне кориснике за сваки сајт.
Избор између поддомена или поддиректоријума
Још једна битна ставка је избор између поддомена и поддиректоријума око креирања УРЛ-ова за мрежу. Коришћење поддиректоријума је могуће за нове инсталације Вордпреса. Док је за сајтове који имају постојећи садржај могуће користити само поддомене. У мом случају је ово и жељена варијанта.
Изглед УРЛ-а за:
1. Поддомен: https://en.nenadsky.com
2. Поддиректоријум: https://nenadsky.com/en/
Након попуњавања обрасца за мрежу сајтова, мораћете да додате одређене линије кода у .htaccess и wp-config.php датотеку, како би мрежа и званично била пуштена у рад. Сам Вордпрес ће генерисати тачан садржај који мора да буде додат у датотеке. Дакле, посао копи/пејст.
Код који је потребно додати у wp-config.php је следећег садржаја:
define('MULTISITE', true);
define('SUBDOMAIN_INSTALL', false);
define('DOMAIN_CURRENT_SITE', 'apache.lan');
define('PATH_CURRENT_SITE', '/wpsamp/');
define('SITE_ID_CURRENT_SITE', 1);
define('BLOG_ID_CURRENT_SITE', 1);
Код који је потребно додати у .htaccess је следећег садржаја:
RewriteEngine On
RewriteBase /wpsamp/
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
# add a trailing slash to /wp-admin
RewriteRule ^([0-9a-zA-Z-]+)?wp-admin$ $1wp-admin/ [R=301,L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -f [OR]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -d
RewriteRule ^ [L]
RewriteRule ^([0-9a-zA-Z-]+/)? (wp-(content | admin | includes).*) $2 [L]
RewriteRule ^([0-9a-zA-Z-]+)?(.*\.php) $ $2 [L]
RewriteRule. index.php [L]
Након освежавања странице, могуће је да је потребно неко време да се освежи ДНС, имаћете креирану мрежу сајтова. Могућност подешавања сваког сајта засебно је доступна и можете почети да се играте. Од једном имате два или више сајта доступна за ваш производ, блог или било шта друго на једном или више језика све у зависности од ваших потреба.
Завршна реч 🙂
За мене лично откривање и омогућавање ове опције је својеврсна прекретница. Допала ми се у старту, али сам обазриво истражио шта нуди и како се подешава. Транзиција на мултисајт мрежу још увек траје, али је већим делом завршена. Желео сам да овим текстом поделим своје одушевљење и стечено знање и искуство. Подешавање је било крајње једноставно и брзо. Конфигурисање потпуно прецизно и интуитивно. Само још једну ствар бих желео да истакнем, а то је да пре почетка подешавања направите резервну копију блога. Никад се не зна, а може пуно да значи! Документација и упутство за прелазак на Мултисајт, односно мрежу сајтова можете наћи овде.